Co je to tzv. "poplastovaný plech" ?

Viplanyl nebo lakovaný pozinkovaný plech s polyesterovým nástřikem ?

S ohledem na skutečnost, že se nám množí dotazy ohledně materiálu klempířských prvků resp. konkrétně dotaz: " Co je myšleno pod pojmem poplastovaný plech ? ", dovolujeme si v tomto článku vysvětlit tento pojem.

Řemeslníci, laická veřejnost, ale i odborníci ve stavebnictví si pojem poplastovaný plech vysvětlují odlišně, a to dvěma způsoby:

a) poplastovaný plech typu Viplanyl - jádro plechu tvoří žárově pozinkovaný plech tl. 0,55 mm s nakašírovanou PVC vrstvou tl.  min. 0,6 mm; používá se na systémové lišty zejména k střešním hydroizolačním systémům zejména kvůli své vlastnosti výborné spojitelnosti s fóliemi na bázi mPVC; tento plech se někdy odborně nazývá s ohledem na své použití - fóliový plech

 

b) poplastovaný plech typu Lindab, KJG - jádro plechu tvoří žárově pozinkovaný plech tl. 0,55 - 0,7 mm s poplastováním vrstvou polyesterového nástřiku v tl. 25 - 30 µm; používá se pro klempířské prvky ve stavebnictví jako jsou oplechování parapetů, oplechování atik, střešní falcované krytiny, a.j.; tento plech se někdy odborně nazývá lakovaný pozinkovaný plech s polyesterovým nástřikem

Obecně lze shrnout, že pokud se mluví o plechu v souvislosti s napojováním hydroizolačních fólií na obvodové stěny, kouty, rohy, apod. jedná se o poplastovaný plech Viplanyl. V případě, že máte v úmyslu použít plech na stavební klempířinu, pak se bude jednat o lakovaný pozinkovaný plech s nástřikem (HP Polyester).

Související články

Koroze titanzinkových prvků ve stavebnictví