Europoslanci: Majitelé musí zateplit domy

Majitelé činžovních a rodinných domů s nejvyšší energetickou náročností by je měli do konce roku 2033 rekonstruovat a zateplit. Rozhodl o tom v úterý 14.3.2023 Evropský parlament, když schválil směrnici z dílny Evropské komise týkající se renovace budov. Podle kritiků to je drahé a nereálné. Rozhodnutí ještě mohou zvrátit nebo upravit národní státy.

 

Podle europoslanců se mají povinně upravit domy s energetickou náročností tříd E, F a G, aby do roku 2030 dosáhly minimální třídy energetické náročnosti E a do roku 2033  třídy D. Pro nebytové a veřejné budovy europarlament stanovil dřívější termíny, ačkoliv jsou i výjimky.

„Ke snížení energetické náročnosti budovy – například díky izolování nebo zlepšení topného systému – by mělo dojít při prodeji budovy či její větší renovaci. V případě pronajatých budov pak při podpisu nové smlouvy,“ uvedlo tiskové oddělení parlamentu.

Cílem nařízení je snížit emise skleníkových plynů a spotřebu energie. Navíc to podle europoslanců zvýší zaměstnanost ve stavebnictví a oživí sektor. Ne všichni ovšem se záměrem souhlasí.

 

 

Rodinné stavby možná s výjimkou

Za nereálná označili opatření rovněž místopředsedkyně parlamentu Dita Charanzová (ANO) a předseda Občanského sdružení majitelů domů (OSMD) Milan Krček. Ten odhadl, že komplexní renovace pětipatrového rohového činžovního domu z roku 1912 v Praze vyjde zhruba na 25 milionů korun. „Jen jedno trojdílné okno stojí okolo 140 000 korun a na patře je jich dvanáct,“ řekl Krček.

 

 

Podle něj nebude splňovat požadavky 80 procent domů a je otázkou, jak by nová povinnost zahýbala s cenami mate­riálů, stavebních prací a podobně. Podle Krčka ani nebude dost specialistů na rekonstrukce a zateplování.

Podle poradenského experta Petra Holuba z Budovy21 se ale návrh může ještě změnit, protože nyní o něm budou europarlament a Evropská komise vyjednávat s členskými státy.

To v úterý potvrdilo i ministerstvo životního prostředí.

„Můj odhad je, že to spíše skončí blíže pozici členských zemí, která říká, že třeba rodinné domy by z toho měly být vyjmuty,“ uvedl Holub. Stát ale podle něj bude muset nabídnout lidem poradenství, dotace a zvýhodněné půjčky.

MPO: Konečná podoba na konci roku

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) upozornilo, že přesné parametry směrnice ještě nejsou jasné. „Upozorňujeme, že Směrnice o energetické náročnosti budov nabude svou finální podobu až po interinstitucionálních vyjednáváních, což velmi pravděpodobně bude až koncem tohoto roku. Nejsou proto známy finální parametry, se kterými bude při její transpozici státní správa pracovat,“ upozornil také Marek Vošahlík z MPO.

Ministerstvo podle něj v rámci českého předsednictví vyjednalo lepší návrh, který chrání zranitelné skupiny. „Ten bude resort hájit ve vyjednávání proti Evropskému parlamentu,“ dodal.

Nová pravidla se nemají vztahovat na památky a jednotlivé země z nich budou moci vyjmout i další chráněné budovy, technické stavby či kostely.

 

15.3.2023, zdroj: www.novinky.cz